• 0312 911 1916
  • info@cevremis.com
  • Osmanlı Caddesi No:41/23 Mamak/Ankara

Doğayı koruyalım

Sıfır Atık stratejileri, üretici sorumluluk politikaları, yeşil satın alma programları ve genişletilmiş geri dönüşüm gibi stratejiler aracılığıyla havamıza ve suyumuza yayılan toksin miktarını azaltmaya yardımcı olur.

Sıfır Atık Daha Güvenli Ürünler Gerektirir

Sıfır Atık, denizlerde yaşamı destekler

Sıfır atık doğayı kirtletmeyi engelleyerek tüm deniz canlılarının yaşamını destekler.
çöp

Sıfır Atık, Sağlık Etkilerini Önler

Kirlilik sadece ürünleri nasıl ürettiğimizden kaynaklanmıyor. Çöp sahaları ve yakma fırınları zehirli kimyasalları da havamıza ve suyumuza yayar. Çevre Koruma Ajansı bile, tüm depolama alanlarının sonunda ağır metaller, organik ve inorganik kirleticiler ve diğer toksinler taşıyan zehirli bir sızıntı suyu veya “çöp suyu” sızdıracağını kabul ediyor. Sızıntı suyu yeraltı suyunu ve bir topluluğun su kaynağını kirletebilir, yerel nüfus için ciddi sağlık tehditleri oluşturabilir ve topluluklara gelecek on yıllar boyunca büyük bir temizlik faturası yükleyebilir. Düzenli depolama alanları ayrıca cıva, benzen, toluen ve kloroform gibi tehlikeli hava kirleticileri yayar.

SIFIR ATIK EKONOMİMİZE FAYDADIR

Sıfır atık, yerel döngüsel ekonomiyi destekler ve istihdam yaratır.
Geri dönüştürülen malzemelerin toplanması ve işlenmesi ile birlikte ithalat ve maliyet azalır.

Vizyoner bir projedir

Sıfır atık projesi gelecekte doğanın eski dengesine geri dönmemizi sağlayacak vizyoner bir projedir.

Canlılar için önemlidir.

Sadece insanlar için değil bitki ve hayvan ekosistemi için bir tür kurtuluş yoludur. Doğa ve iklim dengesini tekrar sağlar.

Kazandırır

Projeyi uygulayan tüm toplumlar için önemli bir ekonomik kazanç kaynağıdır.

Sıfır atık, ürünlerin, ambalajların ve malzemelerin yanmadan ve çevreye veya insan sağlığını tehdit eden toprağa, suya veya havaya deşarj olmaksızın sorumlu üretimi, tüketimi, yeniden kullanımı ve geri kazanımı yoluyla tüm kaynakların korunmasıdır .
Gezegenimiz her zaman sıfır atık ilkelerini izlemiştir. Binlerce yıl boyunca, sanayi çağına kadar atık, gelişmiş bir kavram değildi, çünkü medeniyetlerden atılan çoğu malzeme, tıpkı doğanın yaptığı gibi, değerlerini dairesel bir şekilde koruyarak diğer süreçler için girdi olarak kullanıldı.

Gezegenimiz her zaman sıfır atık ilkelerini izlemiştir. Binlerce yıl boyunca, sanayi çağına kadar atık, gelişmiş bir kavram değildi, çünkü medeniyetlerden atılan çoğu malzeme, tıpkı doğanın yaptığı gibi, değerlerini dairesel bir şekilde koruyarak diğer süreçler için girdi olarak kullanıldı. Ama doğanın evrim yoluyla yaptığını, insanoğlunun bugün tasarlayarak yapması gerekiyor .

Medeniyetin gelişmesini ve gelişmesini sağlarken kaynaklarda gömülü değeri ve enerjiyi koruyan bu ekosistemsel ilişkileri yaratmak için üretme ve tüketme şeklimizi yeniden düşünmemiz gerektiğinin artık farkına vardık. Sıfır atık, yalnızca ekonomik faaliyeti çevresel yıkımdan ayırmakla ilgili değildir her şeyden önce gelecek nesiller için dayanıklılık ve doğal sermaye oluşturmakla ilgilidir.
Atık yönetiminin amacı, atıkların toplanması ve çevreye mümkün olan en az zararla bertaraf edilmesi yoluyla ani çevresel zararı en aza indirmektir.

Sıfır atık projeleri

Toplumun tüm kesimlerine işyeri kurum kuruluş hastane okul üniversite otel restoran gibi sektörlere yönelik
geri dönüşüm projeleri çevre bilincinde her yaşa hitap etmektedir.

Hadi, sen de #SıfırAtık hareketine katıl!

“Sıfır Atık”; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

En iyi çevre koruma
proje ve uygulamaları

Sıfır atık için
etkinlik ve uygulamalar

Güncel haberler

Sıfır atık projeleri ülkemizde ve dünyada son gelişmeler
konusunda tüm haberleri güncel olarak buradan takip edebilirsiniz.
Emine Erdoğan’ın katılımıyla “Sıfır Atık Kısa Film Yarışması Ödül Töreni” düzenlendi.

Emine Erdoğan’ın katılımıyla “Sıfır Atık Kısa Film Yarışması Ödül Töreni” düzenlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Sıfır Atık’ Kısa Film Yarışmasında ödüller sahiplerini buldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla “Sıfır Atık Kısa Film Yarışması Ödül Töreni” düzenlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum törende yaptığı konuşmada Sıfır Atık Kısa Film Yarışması’nda ödül alan kısa filmleri keyifle…

Emine Erdoğan Van Gölü Sempozyumu’na katıldı.

Emine Erdoğan Van Gölü Sempozyumu’na katıldı.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi ve Sayın Bakanımız Murat Kurum, Van’ın Edremit ilçesinde düzenlenen “Van Gölü Sempozyumu” na katıldı. Sempozyum sonrası Van’ın Tuşba ilçesindeki Merkez İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’ne ziyarette bulunan Emine Erdoğan Hanımefendi ve Bakanımız Murat Kurum, Van Büyükşehir Belediyesince inşa edilen tesis hakkında bilgi aldı. Tesis Hakkında bilgi aldıktan sonra Erdoğan ve…

“İklim Değişikliği Koordinasyon” toplantısı yapıldı.

“İklim Değişikliği Koordinasyon” toplantısı yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın ev sahipliğinde “İklim Değişikliği Koordinasyon” toplantısı yapıldı. Toplantıda iklim değişikliğine karşı yürütülen çalışmalar ve politikalar konuşuldu. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çevre Sözleşmesi, Paris Anlaşması ve Avrupa Yeşil Mutabakatı da gündeme alındı. Toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı…

Akpınar Mah. 849 Cd. A Blok 10A. 06450 Çankaya/Ankara

info@cevremis.com

0312 911 19 16